Spalio 14 – 21 dienomis Gataučių M. Katiliūtės mokyklos delegacija, kurią sudarė šeši Erasmus+ projekte „Jobortunities“ („Darbo galimybės“ – liet.) dalyvaujantys 10 klasės mokiniai (Simona Svirplytė, Greta Bajalytė, Austėja Taraškutė, Vakarė Vaičiulytė, Vismantas Galkus, Aurelijus Staškus) bei trys mokytojai (Linas Česnulis, Šarūnė Apinytė, Emilija Karoblytė), svečiavosi tolimiausių projekto partnerių šalyje – Portugalijoje. Penkiais lėktuvais keliauta per penkias užsienio šalis (Latviją, Didžiąją Britaniją, Prancūziją, Portugaliją, Italiją), kuriose netrūko nei nuotykių, nei išbandymų. Išnaudojant ilgus laukimus tarp skrydžių, Prancūzijoje leistasi į 10 km žygį po oro uosto pašonėje įsikūrusį Blagnac miestą, kuriame pasitiko +25 laipsnių šiluma, o paskutinę naktį Italijoje ištvermingiausieji išsiruošė į 17 km žygį akmeninėmis įspūdingo viduramžius menančio Bergamo miesto gatvelėmis bei kalvomis.
Visgi didžiausias netikėtumas laukė Portugalijoje, kuomet iš oro uosto visų šalių projekto dalyvius vežantis autobusas pakliuvo į kamštį. Po valandos laukimo paaiškėjo, kad dėl miško gaisrų uždaryta autostrada, tad visi norintys ja toliau keliauti, turi vykti į atokesnę pakelės aikštelę ir laukti leidimo pajudėti. Kai leidimas neatskriejo nei po valandos, nei po dviejų ar trijų, be maisto, vandens ir tualeto naktyje palikti keliautojai susirūpino ne juokais. Tik praaušus balzganam tvankiam rytui paaiškėjo reali situacija – visoje Portugalijoje nuo neįprasto karščio įsiplieskė arti 500 miško gaisrų, paralyžiavusių ne vieną kelią bei nusinešusių ne vieną dešimtį gyvybių. Po 9 laukimo valandų vėl atsidūrus atidarytoje autostradoje pasimatė ir nelaimės mastai: abipus kelio driekiasi milžiniški juoduojantys kadaise buvusios žolės plotai, stypso nusvilę ar nuodėguliais virtę medžiai, iš apačios tebedega mediniai elektros stulpai, vietomis liepsnoja laidai, rusena dar neužgesintos laužavietės... Po pusės paros pagaliau pasiektas Viseu miestas, naktį buvęs apsuptas septynių gaisrų žiedu, pasitiko raudonu saulės disku, iš dangaus krintančiais ir mašinas nuklojančiais pelenais bei visur įsiskverbusiomis smalkėmis. Tad nieko nuostabaus, kad pirmasis daugiašalio projekto programos punktas buvo mokymasis užsidėti medicinines kaukes, padėsiančias lengviau kvėpuoti nešvariu oru.
Nors ir pakoreguota stichijos, projekto programa netrukus įgavo pagreitį. Pirmiausia visų šalių mokiniai buvo supažindinti su priimančia vidurine mokykla, kurioje mokosi 600 mokinių: pristatytos privalomos ir pasirenkamos mokymo programos, aprodytos mokymosi ir laisvalaikio erdvės. Kadangi projektas orientuotas į darbo galimybes, likusį laiką į mišrias grupes suskirstyti mokiniai iš Lietuvos, Portugalijos, Vokietijos, Slovėnijos, Vengrijos, Italijos bei Estijos dalyvavo tiesiogiai su tuo susijusiose veiklose: diskutavo bei kūrė vaizdo klipus apie tai, kaip elgtis ir kaip nesielgti darbo pokalbio metu, moderatorių padedami brandino galimo verslo idėjas ir joms įgyvendinti kūrė virtualias įmones, kurias plėtos tolesniuose projekto etapuose. Didelio mokinių susidomėjimo sulaukė knygos „Kaip gauti darbą per 30 dienų“ autorius Pedro Silva Santos, vaizdžiai iliustravęs dažniausias darbo ieškančiųjų klaidas bei pateikęs daug naudingų patarimų, pritaikomų bet kurioje šalyje. Įsimintina buvo ir ekskursija po 30 metų rankšluosčius, kilimus bei patalynę audžiančios garsios Portugalijos įmonės „Abyss & Habidecor“ ekspozicines patalpas bei darbų cechus.
Nepamirštas ir pažintinis šalies aspektas. Mokiniai ne tik susipažino su gražiausiomis istorinėmis bei kultūrinėmis Viseu miesto vietomis, bet ir buvo pakviesti vizitui pas miesto merą, turėjo galimybę pasivaikščioti Portugalijos sostinėje Lisabonoje bei Portugalijos Paryžiumi vadinamame Porto mieste šalies šiaurėje. Neišdildomą įspūdį gatautiškiams paliko akistata su galinguoju Atlanto vandenynu, paskutinę viešnagės šioje šalyje dieną nuplovusiu visas kelionės dulkes ir tarsi tvirtai užantspaudavusiu įgytą patirtį bei išmoktas pamokas, kurių prireiks ruošiantis pavasariniam Erasmus+ projekto „Jobortunities“ susitikimui, vyksiančiam Estijos Hyuma saloje.

Emilija Karoblytė